Rostliny, které léčí,jejich sběr a použití

Andělika lékařská

vykopává se celý kořenový systém .Obsahuje hlavně silici a hořčiny .Droga se svým účinkem podobá puškvorci,a proto se též počítá mezi hořčinová aromatika,zevně slouží jako přísada do koupelí slabě dráždicích kůží.Nejčastěji se však používá jako žaludeční prostředek,tonikum,amarum a aromatikum. Dávkuje se 2 -2,5 g jednorázově na macerační odvar.

Bedrník anýz

sbírají se zralé plody.Obsahují hlavně silici,která má expektorační a spazmolytické účinky a podporuje tvorbu mléka při kojení..Jednotlivá dávka drogy na zápar je 1,5g.Slouží též jako čichový a chuťový korigens.Hojně se používá i jako aromatické koření.

Bedrník větší

sbírají se oddenky a kořeny, a to i bedrníku obecného. Obsahuje hlavně silici, tříslovinu, hořčiny a saponiny. Droga je mírně expectorans, ale i stomachikum a působí proti průjmově.Vodní nebo lihové výtažky se dávají do kloktadel při zanícení krku.Drogy jsou i kořením.

Benedikt lékařský

sbírá se bylinná kvetoucí část a list.Účinné látky jsou tvořeny hořčinami, silicí, tříslovinami a slizem.Droga slouží jako stomachikum a ke zvýšené tvorbě žluči (dávky 0,5 - 2 g denně na dva šálky). Užívá se zřídka sama, obyčejně v kombinovaných čajích.Není úplně neškodná, dráždí např.ledviny.

Bez černý

sbírá se květ, popřípadě zralé plody.Hlavními obsahovými látkami v květu jsou silice,flavonidy a jiné glykosidy, v plodech organické kyseliny,třísloviny a barviva.Květní droga má potopudný účinek(jednotlivá dávka na odvar nebo nálev je 1,5 g), uplatňuje se proto při chorobách z nachlazení, plody působí na metabolismus a tvoří složky odtučňovacích čajů. Marmeláda se lidově doporučuje při neuralgii. Vyšší dávky drog jsou nežádoucí.

Blín černý 

 + (jedovatý )sbírá se list,popřípadě nať.Obsahuje prudce účinné alkaloidy,obdobně jako rulík zlomocný,pouze v menším množství.Tyto alkaloidy se uplatňují především při astmatu.Drogu a přípravky z ní může předepsat jen lékař!

Brusnice borůvka

sbírají se listy a plody, obsahující třísloviny, v listech ještě glukokyniny a v plodech barviva - antokyany. listy mají běžný adstringentní účinek a pro obsah glukokyninů tvoří složku čaje proti cukrovce.Plod je výborné antidiaroikum (5 g na zápar nebo 2 pol.lžíce jako jednotlivá dávka ) a výtažky se v poslední době používají do přípravků upevňujících stěny cév, srdce a na zvýšení ostrosti zraku.

Bříza bělokorá

sbírají se listy.Hlavní obsahové látky tvoří silice, flavonidy, třísloviny a tvoří proto častou složku takových,popř. metabolických čajů.Jednorázová dávka na nálev je 1 - 2 polévkové lžíce.

Buřina srdečník

sbírá se nať v době květu, která obsahuje glykosidy, hořčiny, silici, alkaloidy aj. Obsahové látky působí na srdeční činnost, mírně snižují krevní tlak a jsou mírně sedativní.Droga se kombinuje s podobně účinnými (např. s hlohem ) a ve vyšších dávkách je jedovatá.

Celík zlatobýl

sbírá se kvetoucí nať.Obsahuje zejména třísloviny , saponiny,silici a hořčiny, popř.flavonidy. Má mohutný močopudný a tím i metabolický účinek.V lidovém léčitelství se používá i při ekzémech, při tvoření písku v moči, zvětšené předstojné žláze a zevně k hojení ran a na výplachy.Denní dávka je do 15 g na nálev.

Čekanka obecná

sbírá se kořen a kvetoucí nať. Obsahuje zejména hořčiny a kořen i rezervní látku - inulín. Drogy mají mírný žlučopudný stomachický a celkově metabolický účinek. Běžné dávky kořenu jsou 2 - 5 g na odvar a u nati 1 čajová lžička na nálev 2 - 3 krát denně.Drogy se zřídka užívají samotné, ale v kombinacích.Z kořene se izoluje inulín a vyrábějí se kávoviny.

Česnek kuchyňský

léčebně se zpracovávají čerstvé cibule. Působí mnohostranně blahodárně především na celé trávicí ústrojí ( žaludek a střeva ), ničí střevní jedy, odstraňuje plynatost, zvýšuje tvorbu žluči, má však také antisklerotické vlastnosti a snižuje krevní tlak.

Česnek medvědí

léčebně se někdy uplatňuje nať . Obsahuje glykosidicky vázanou silici se sírou - podobně jako česnek kuchyňský. Používá se při poruchách trávení,střevních zánětech apod.

Divizna velkokvětá

Sklízejí se květní koruny .Obsahují hlavně saponiny, sliz cukr a flavonoidy .Droga je velmi dobrá a mírně expektorans; pomáhá hlavně při suchém kašli a chřipkových onemocněních. Jednotlivá dávka v nálevu nebo odvaru je 1,5 g. Tvoří častou složku zejména prsních čajů.

Dobromysl obecná

Sbírají se kvetoucí vrcholky, které obsahují hlavně silici, třísloviny a hořčiny- Droga má slabý expektorační, choleretický a dezinfekční účinek. Běžná dávka je 2 - 3 čajové lžičky na nálev . Používá se i na obklady a osvěžující koupele.

+ Dřišťál obecný

Sbírá se především kůra kořenů a plody. Všechny části rostliny (kromě plodů) obsahují jedovaté alkaloidy (zejména berberin). Výtažky z kůry se zpracovávají ve farmaceutickém průmyslu hlavně na léky proti bolestivé menstruaci (jsou přirozeně pouze na lékařský předpis) a plody slouží jako zdroj vitaminu C.

Dub letní

Ve farmacii se uplatňuje mladá kůra. Obsahuje hlavně třísloviny a projevuje se jako výrazné adstringens, čehož se využívá hlavně na koupele (2 polévkové lžíce kůry vařit 15 minut v 500 ml vody), při hemeroidech, omrzlinách, bércových vředech apod. Vnitřně se používá jen málo při průjmových onemocněních.

+ Durman obecný

Sbírají se listy a semena . Z obsahu prudce jedovatých alkaloidů jsou nejznámější hyoscyamin a skopulamin. V přiměřených dávkách působí příznivě na ústřední nervový systém, uvolňuje křeče hladkého svalstva, ovlivňuje vylučování žláz apod.Durman je jedna z našich nejjedovatějších rostlin. Dávkování a přípravky z drogy může předepsat pouze lékař.

Fazol obecný

Pro farmaceutické účely se sbírají žluté fazolové lusky bez semen.Hlavní obsahové látky tvoří aminokyseliny, flavonoidy a glukokyniny, které snižují obsah cukru v krvi.Droga se proto uplatňuje v čajích jako pomocný lék při lehčích formách cukrovky a má i mírné diuretické účinky.Jednorázová dávka je zpravidla jedna čajová lžička.

Fenykl obecný

Sbírají se zralé plody . Obsahují hlavně silici, která ovlivňuje činnost sliznice dýchacích cest (sekretomotorikum), uvolňuje hleny a má karminativní efekt; zvyšuje též tvorbu mateřského mléka a čistá silice působí protizánětlivě. Jednorázová dávka je 1,5 g na nálev. Droga tvoří i čichový a chuťový korigens; patří mezi koření.

Heřmánek pravý

Sbírají se květní úbory s krátkou stopkou. Obsahují modrou silici (s chamazulénem a seskviterpeny), flavonoidy, oxykumariny, polyiny a sliz, popř. - i hořčiny. Mají protizánětlivé účinky, působí rovněž proti křečím, na pocení, proti větrům;používají se na kloktání, při kožních onemocněních a do koupelí, zejména dětí. Jednorázová dávka na zápar je 1,5 g, při vnější aplikaci 3 g v 100 ml vody.

Hlaváček jarní

Sbírá se kvetoucí nať .Obsahuje hlavně glykosidy účinné na srdce a flavonoidy. Má podobnou účinnost i jako náprstník při lehčí nedostatečné činnosti srdce . Působí i zklidňujícím způsobem, proto standardizované a průmyslově vyráběné přípravky se užívají i v klimakteriu. Drogu i léky musí pro specifické účinky předepsat pouze lékař.

Hloh obecný

Drogy poskytuje i hloh jednosemenný. Sbírají se květy, listy i plody, nejčastěji však listy a květy. Účinné látky tvoří flavonoidy a hlohové kyseliny. Posilují zejména činnosti srdce a působí i uklidňujícím způsobem. Uplatňují se především v terapii u starších lidí při slabosti srdečního svalu a na snížení krevního tlaku.

Hluchavka bílá

Sbírají se květy . Obsahují hlavně silici, saponiny, třísloviny, flavonoidy a biogenní aminy . Obyčejně se používají jako adstringens, mucilaginózní expektorans, sedativum, hlavně však při bolestivé menstruaci a v klimakteriu jako pomocný (adjuvační) prostředek. Běžná dávka je 2 čajové lžičky na šálek nálevu.

Hořec žlutý

Vykopávají se starší kořeny i s oddenkem. Hlavní léčivé látky jsou glykosidické hořčiny. Droga se proto používá hlavně na podporu trávení (amarum); zvyšuje i vylučování žluči.Jednotlivá dávka ve formě odvaru nebo nálevu je 1 g-. V přípravcích se častěji kombinuje s podobně účinnými drogami.

Chmel otáčivý

Sbírají se chmelové hlávky pěstovaných rostlin a z nich se přetřásáním získávají žlázky s lupulínem. Obsahují hlavně hořkou živici, silici a třísloviny. Vyznačují se antibakteriálním působením, takže slouží jako konzervační látka (v pivu), a utišují nervové i pohlavní předráždění. Působí při nespavosti a v klimakteriu. Používají se hlavně jejich výtažky.

Jablečník obecný

Sbírá se mladá kvetoucí nať .Obsahuje zejména silici, hořčiny a třísloviny. Působí žlučopudně a expektoračně. Běžná jednotlivá dávka je 2 čajové lžičky. Lidově se používá i zevně na špatně se hojící rány. Rozprášené částečky drogy dráždí sliznice.

Jalovec obecný

Sbírá se zralý plod.Hlavní obsahovou látku tvoří silice, flavonoidy, popř. cukry . Plody působí silně močopudně přímým drážděním ledvin (proto je nesmějí používat nemocní s ledvinovými chorobami), mají dezinfekční účinky a dráždí kůži. Jednorázová dávka na zápar je 0,5 g.

Jehlice trnitá

Sbírají se kořeny bez kořínkù . Obsahují hlavně silici a flavonoidy, které se uplatňují na jejím výrazném močopudném, popř. metabolickém účinku Jednorázová dávka drogy na odvar je 1,5 g. Běžně tvoří složku močopudných, urologických a žlučníkových čajů. Nedoporučuje se používat ve vyšších dávkách a delší dobu.

Jestřabina lékařská

Sbírá se hojně olistěná kvetoucí nať. Hlavní obsahové látky tvoří glukokininy a flavonoidy . Snižují hladinu cukru v krvi a droga se proto používá jako pomocný lék při cukrovce. Běžné dávky jsou 2 čajové lžičky na pohár vody. Droga se kombinuje s podobně účinnými.

Jitrocel kopinatý

Z rostliny se sbírají listy v době květu. Obsahují především sliz, glykosidy a kyselinu křemičitou. Uplatňuje se hlavně jako mucilaginózní expektorans při onemocnění dýchacích orgánů (jednotlivá dávka na odvar nebo nálev je 1,5 g), do žlučopudných čajů a proti zánětům- Používá se rovněž zevně k hojení ran, na opuchliny apod. V lidovém léčitelství se přikládají čerstvé čisté listy.

Jmelí bílé

Sbírá se nať.Účinné obsahové látky jsou peptidy. Snižují krevní tlak a ovlivňují látkový metabolismus. Zatím zjištěné dávky s proti nádorovým účinkem jsou příliš toxické. Nať tvoří složku čajů a přípravků, kterých se užívá při zvápenatění cév a při vysokém krevním tlaku. Jednotlivá dávka na macerát je 1 g, denní dávka je 5 g.Vyšší dávky mohou být toxické. Má se užívat pouze na doporučení lékaře.

Kapraď samec

Drogu tvoří oddenky bez kořenů i s bázemi listů. Rostlina obsahuje florogluciny,které jsou zvlášť účinné proti tasemnicím .Pro jejich jedovatost a případné nepříjemné vedlejší účinky vhodnost použití může posoudit pouze lékař.

Karabinec evropský

Sbírá se kvetoucí nať .Obsahuje hlavně glykosid lykopin, silici a třísloviny . Droga snižuje ukládání jódu ve štítné žláze (má tyreostatické účinky), a proto se používá v průmyslově vyráběných přípravcích proti strumě.

Kmín kořenný

Sbírají se zralé plody .Hlavní obsahová látka je silice. Droga slouží zejména jako karminativum (dávka: 1 čajová lžička na nálev); v lidovém léčitelství se používá ke zvýšení tvorby mateřského mléka. Do pokrmů vyvolávajících nadýmání se dává již preventivně (chléb, košťáloviny apod.)

Kokoška pastuší tobolka

Sbírá se kvetoucí nať, obsahující biogenní aminy a flavonoidy; další účinné obsahové látky jsou ještě sporné. Droga se uplatňuje při různých stavech krvácení, při žaludečních a střevních onemocněních (denní dávka je 6 čajových lžiček na 2 šálky vody jako macerát) a její výtažky zevně na ekzémy, opruzeniny apod. V lidovém léčitelství i jako diuretikum.

Komonice lékařská

Sbírají se kvetoucí vršky . Obsahují hlavně glykosidicky vázaný kumarin a melilotin.V terapii se využívá zejména protizánětlivý a změkčující (zevní) účinek. Droga se někdy dává do čajových směsí jako čichový korigens. Komonice ve vyšších dávkách je jedovatá, ovlivňuje srážlivost krve, což může vyvolat vnitřní krvácení.

Konopice bledožlutá

Sbírá se kvetoucí nať , a to všech u nás rostoucích druhů. Hlavní obsahové látky jsou křemičitany, saponiny a třísloviny . Droga se uplatňuje jako složka plicních, expektoračních, močopudných, žaludečních a metabolických čajů. Její běžná dávka při bronchitidách je 3 čajové lžičky denně na nálev.

Kontryhel žlutozelený

Sbírá se nať .Obsahuje především třísloviny, hořčiny a trochu silice. Má slabý adstringentní, močopudný a mírně spasmolytický účinek. Uplatňuje se především při žaludečních a střevních onemocněních, ale i v metabolických čajích (na hubnutí), proti cukrovce a zevně na omývání hnisavých ran. Běžná dávka je 4 čajové lžičky na šálek záparu 2 krát denně (čaj se nesladí), zevně 2 - 3 krát silnější nálev až odvar.

+ Konvalinka vonná

Sbírá se kvetoucí nať. Rostlina obsahuje glykosidy, ovlivňující činnost srdečního svalu.Speciální přípravky se uplatňují jako srdeční tonikum. Pouze na lékařský předpis.

Kopr vonný

Léčebně se uplatňují plody, jejichž hlavní obsahovou látku tvoří silice s karvonem. Zvyšuje vylučování žaludečních šťáv a působí proti plynatosti (karminativnì). Běžná dávka je 2 čajové lžičky na šálek. Plody lidově slouží i jako expektorans a proti hemeroidům.

Kopřiva dvoudomá

Sbírají se listy nebo nať .Obsahuje třísloviny, vitamín C, velké množství barviva (chlorofylu) a v pálivých chlupech kyselinu mravenčí. Droga má slabý močopudný účinek a v oficiální medicíně se pouze někdy přidává jako adjuvans do čajů (např. prsního). Jinak slouží k izolaci chlorofylu, který se používá v léčebné kosmetice a v ústních vodách. V lidovém léčitelství je použití velmi široké (nejznámější je při revmatismu a jako vlasové tonikum).

Kostival lékařský

Sbírá se kořen, častěji označovaný jako Radix symhytii),častěji označovaný jako Radix consolidae. Obsahuje hlavně purinový derivát alantoin, glykosidy, sliz a třísloviny . Obsahové látky nejsou úplně prozkoumány.Droga se zřídka uplatňuje vnitřní, většinou slouží na podporu hojení ran a připisují se jí i účinky na tvorbu kostí.

Kozlík lékařský

Vykopávají se kořeny s oddenkem, obsahující silici, třísloviny, alkaloidy a nověji objevené látky označované jako valepotriáty . Droga se uplatňuje jako sedativní prostředek při předrážděnosti, srdečních těžkostech nervového původu a jako mírný prostředek uspávací. (Jednotlivá dávka na nálev je 1,5 g). Více se zde uplatňuje lihový výtažek.

Krušina olšová

Sbírá se kůra, která se musí pro léčebné účely na rok odležet (nebo zahřívat na 100°C jednu hodinu). Obsahuje glykosidicky vázané i volné antrachinony, které mají mírný a spolehlivý projímavý účinek. Jednotlivá dávka kůry je 1 g na nálev. Droga má příznivé účinky i na celkový metabolismus organismu a podporuje tvorbu žluči. Čerstvá působí dávení.

+ Kýchavice bílá

Drogu tvoří oddenek s kořeny. Obsahuje hořčiny a silně toxické alkaloidy ovlivňující přímo vazomotorické centrum a vyvolávající silný pokles krevního tlaku. Některé z nich se uplatňují v průmyslově vyráběných léčivých přípravcích, které může předepsat pouze lékař.

Libeček lékařský

Sbírá se oddenek i s kořeny, který obsahuje hlavně silici. Nať, používaná především v potravinářství (jako polévkové koření), obsahuje i hořčiny . Droga má dobrý močopudný účinek, v lidovém léčitelství slouží i při plynatosti, jako metabolikum, zevně na inhalace a do koupelí. Běžná denní dávka je jedna až neúplné dvě lžičky na nálev.

Lípa srdčitá

Sbírá se květenství i s blanitým listenem. Obsahuje zejména sliz, třísloviny, trochu silice a flavonoidy. Průzkum drogy není ještě ukončen. Drogu však uznává i oficiální medicína a je mimořádně oblíbena. Její jednotlivá dávka na nálev je 1,5 g. Kombinuje se do prsních, potopudných, projímavých, antisklerotických i metabolických (na zhubnutí) čajů. Je častou složkou tzv. domácích čajových směsí.

Len setý

Pro farmaceutické účely se sbírají zralá semena z pěstovaných rostlin.Obsahují zejména mastný olej, sliz a kyanogenní glykosidy. Nahrubo drcená semena (2 polévkové lžíce) se uplatňují jako laxans; široké použití v kožním lékařství má olej a výlisky (Semena lini pulveratum desoleatum) se používají na obklady.

Lékořice lysá

Vykopává se kořen nebo výběžky . Hlavní obsahové látky jsou triterpenové glykosidy (saponinového charakteru), cukry, flavonoidy a silice.Droga se uplatňuje při onemocněních horních cest dýchacích (expektorans - sekretolytikum), ale i jako chuťové korigens a nověji i při žaludečních vředech.Přisuzují se jí i určité hormonální účinky. Jednotlivá dávka na nálev nebo odvar je 1,5 g. Nesmí se užívat trvale.

Lnice květel

Sbírá se kvetoucí nať.Obsahuje především flavonoidy a pektin; ostatní látky jsou v podstatě neznámé.Uplatňuje se příležitostně jako močopudný, potopudný a laxativní prostředek, při hemeroidech (dávka 1 - 2 čajové lžičky na zápar jednorázově), většinou však pro své protizánětlivé účinky zevně - v masti na hemeroidy, v mléce (20 g na 1/2 litru), na obklady apod.

Lopuch větší

Vykopávají se starší kořeny nekvetoucích rostlin, a to prakticky všech druhů lopuchu. Obsahové látky nejsou úplně prozkoumány, je to však hlavně sliz, silice a rezervní inulin. Nejznámější je olejový výtažek, používaný ve vlasové kosmetice, droga se však uplatňuje i v močopudných, potopudných a žlučníkových čajích a při cukrovce. Její obvyklá dávka je 1 polévková lžíce na šálek odvaru.

+ Mák setý

Pro farmaceutické účely se sbírá tzv. - makovina, tj. - prázdné zralé makovice zbavené semen, se stopkou nejvýše 10 cm. Slouží ve farmaceutickém průmyslu k izolaci alkaloidů, zejména morfinu a kodeinu, který je složkou mnoha přípravků. Semena - mák - se zpracovávají v domácnostech, v potravinářském průmyslu a izoluje se z nich mastný olej.

Mařinka vonná

Sbírá se nať na začátku kvetení .Obsahuje hlavně kumarinový glykosid, který při sušení uvolňuje příjemnou vůni, dále třísloviny a hořčiny. Používá se především zevně - na obklady, do koupelí, na hnisavé rány apod. V lidovém léčitelství je mařinka známá hlavně jako nervové sedativum. Je mírně jedovatá.

Mateřídouška obecná

Nať se sbírá v době květu . Obsahuje především silici, třísloviny a hořčiny . Je významným aromatikem, působí však i expektoračně, spasmolyticky a mírně dezinfekčně.Uplatňuje se u chorob dýchacích orgánů, při zánětech močových cest, poruchách trávení, zevně jako kloktadlo a do koupelí.Běžná dávka je 2 čajové lžičky na nálev.V čajích se často kombinuje 5 podobně účinnými drogami.

Meduňka lékařská

Sbírá se list, popř. nať .Droga obsahuje hlavně silici, která má zklidňující a spasmolytické vlastnosti. Její účinnost lze porovnat s heřmánkem a s mátou. Jednotlivá dávka je 2 - 3 čajové lžičky na nálev.Uplatňuje se velmi dobře i při migréně, při lehkých stupních nespavosti apod. Meduňka je jednou z nejvíce používaných léčivých rostlin.

Medvědice léčivá

Sbírají se listy, které obsahují fenolové glykosidy a třísloviny. Glykosidy se štěpí zásaditě reagující močí a působí silně antisepticky, droga se proto uplatňuje jako desificiens močových cest, ale i jako metabolikum. Běžná dávka na macerát je 1,5 g. Dávku není nutno zvyšovat a droga se neužívá dlouhodobě; její štěpné produkty nejsou totiž úplně neškodné.

Meruzalka černá

Pro farmaceutické účely se sbírají listy, obsahující hlavně třísloviny, vitamin C, flavonoidy a silici. Listy mají mírně močopudné, dezinfekční, potopudné a metabolické účinky .Běžná denní dávka na nálev je 4 čajové lžičky . V lidovém léčitelství se uplatňuje i při chorobách z prochladnutí a při černém kašli u dětí. Zralé plody jsou významným zdrojem vitamínů.

Mochna husí

Sbírá se kvetoucí nať .Obsahuje především třísloviny, hořčiny a blíže neprozkoumané látky. Má mírně spasmolytické účinky, a proto se s oblibou používá při bolestivé menstruaci a jiných křečových stavech. Běžná jednorázová dávka je jedna čajová lžička na nálev.Droga častěji tvoří složku čajů, a to i žlučníkových.

Mochna nátržník

Předmětem sběru jsou oddenky zbavené kořenů .Obsahují hlavně třísloviny, a proto mají adstringentní, resp. protizánětlivý účinek. Droga se uplatňuje hlavně při průjmových onemocněních, která nejsou chorobně podmíněného původu.Její jednotlivá dávka na odvar je 1,5 g; někdy se droga podává i v prášku (na hrot nože). Při zánětech sliznice v ústech se používá ředěná tinktura.

+ Náprstník červený

Sbírají se listy s obsahem srdečních, flavonových a saponinových glykosidů a slizu . Přípravky z náprstníku v terapeutických dávkách upravují a ekonomicky vylepšují činnost srdečního svalu (kardiotonikum). Vhodnost podávání může posoudit jedině lékař.V terapii se uplatňují i jiné druhy náprstníku.

+ Ocún jesenní

Nejčastěji se používají semena, někdy hlízy. Celá rostlina obsahuje velmi jedovaté alkaloidy (nejznámější je kolchicin), které se z ní izolují. Kolchicin se užívá hlavně při kloubovém revmatismu.Protože má vliv na dělení buněk, používá se i v zemědělské šlechtitelské praxi. Pro velkou toxicitu jej mùže předepsat pouze lékař.

+ Oměj šalamounek

Sbírá se hlíza .Obsahuje, stejně jako celá rostlina, prudce jedovaté alkaloidy, z nichž hlavní je akonitin. V terapii se především uplatňuje tinktura ve standardizovaných, průmyslově vyráběných přípravcích, jejichž užívání může předepsat pouze lékař . Varujeme před svévolným použitím. Oměj je jednou z našich nejjedovatějších rostlin.

Ořešák královský

Sbírají se hlavně jednotlivé listy bez stopek .Obsahují především třísloviny, silici a naftochinon juglon, který na vzduchu hnědne. Listy se používají zejména při střevních a žaludečních katarech, proti pocení a jako amarum. Jednotlivá dávka je jedna čajová lžička na nálev. Známější jsou olejové výtažky jako vlasové kosmetikum a na opalování.

Ostružina maliník

Sbírají se mladé listy a zralé plody . Listy obsahují hlavně třísloviny a plody ovocné kyseliny a cukry. Droga pro svoji příjemnou chuť v odvarech a mírně metabolické působení tvoří složku mnoha čajů a jejich výtažky podstatu osvěžujících nápojů. Ze zralých plodů se vyrábí sirup, který se ve farmacii používá ke korigování chuti.

Ostružiník křovitý

Pro farmaceutické účely se sbírají listy. Obsahují hlavně třísloviny. Droga působí slabě adstringentně a metabolicky, uplatňuje se při katarech trávicího ústrojí a jako složka čajů při cukrovce. Její denní dávka je 4 čajové lžičky na zápar. Šťáva ze zralých plodů údajně působí příznivě při strumě.

Pelyněk černobýl

Sbírá se kvetoucí nať, která obsahuje zejména silici (v ní cineol i tujon). Má slabší účinky než pelyněk pravý - nálev z jedné čajové lžičky se pije 2 - 3krát denně na povzbuzení chuti k jídlu, při poruchách trávení apod. Ostatní v lidovém léčitelství uváděné indikace mohou být nebezpečné pro obsah toxického tujonu v silici.

Pelyněk pravý

Sbírají se šťavnaté kvetoucí vrcholky a listy, obsahující především silici (v ní toxický tujon) a hořčiny . Droga se uplatňuje hlavně jako hořký žaludeční prostředek tonikum, při chorobách žlučníku a v likérnictví (absint); jednotlivá dávka je 1 g na šálek nálevu. Ve větších dávkách je jedovatá a škodí nervovému systému.

Petržel zahradní

Pro farmaceutické účely se sbírá kořen nebo i plod . Obsahují zejména silici a flavonoidy. Silice má silné močopudné a dezinfekční účinky. Droga proto tvoří častou složku diuretických, urologických a metabolických (na zhubnutí) čajů. Jednotlivá dávka kořenu je 1 g na zápar . Rostlina je ve větších dávkách nebezpečná pro těhotné ženy.

Plavuň vidlačka

Drogu tvoří výtrusy - spory získané vytřásáním ze zralých klasů a čištěním. Obsahují hlavně mastný olej. Uplatňují se ve farmacii jako konspergens (na poprašek pilulek a jiných přípravků, aby se neslepily) a v kožním lékařství jako přísada do zásypů.

Plicník lékařský

Sbírá se kvetoucí nať, která obsahuje hlavně kyselinu křemičitou, sliz, saponin a třísloviny. V oficiální medicíně se zřídka uplatňuje v expektoračních čajích, více se používá v lidovém léčitelství (denní dávka je 5 g na nálev), a to i při onemocněních močových cest, při hemeroidech a zevně na hojení ran a kožních vřídků. Mladé listy se upravují na salát (hlavně v Anglii).

Podběl obecný

Sbírají se listy a květy .Účinné látky tvoří sliz, hořčiny, v květech barviva a v listech minerální látky. Drogy se uplatňují při chorobách dýchacích cest (záněty průdušek, astma) a zevně na obklady (při opuchlinách, svalových a nervových bolestech).Běžná jednorázová dávka je jedna polévková lžíce na nálev.

Popenec břečťanovitý

Sbírá se kvetoucí nať, která obsahuje hlavně třísloviny a silici. Dost často se používá při chorobách dýchacích cest (astma), sleziny, jater, jako močopudná droga a proti průjmu. Běžná jednorázová dávka je jedna polévková lžíce na nálev . V lidovém léčitelství se používá i jako metabolikum, při bolestivém močení a zevně do kloktadel a na obklady.

Potočnice lékařská

Sbírá se kvetoucí nať .Obsahuje zejména hořčičný glykosid a působí mírně žlučopudně. Jako droga se zřídka uplatňuje, většinou se používá ve formě čerstvé šťávy - zejména v tzv. - jarních kůrách - přičemž někdy dochází k předráždění žaludeční sliznice.

Prha arnika

Sbírají se květní úbory a kořeny .Obsahuje hlavně silici, triterpenové deriváty, flavonoidy, barviva, polyviny. Pro své protizánětlivé a granulační vlastnosti se používá ve výtažcích nebo v tinktuře na rány, odřeniny, opuchliny, krevní podlitiny apod. Vnitřně působí na krevní tlak a dělohu. Ve větších dávkách je jedovatá. Pouze na lékařský předpis !

Proskurník lékařský

Sbírá se kořen a listy .Obsahují hlavně sliz, škrob, cukry, pektin; listy obsahují i silici. Drogy zmírňují dráždění sliznic, působí protizánětlivě a tvoří proto složku přípravků proti zánětům krku, hrtanu, průdušek, a to i zevně. Běžná jednotlivá dávka kořenu na macerat je 0,5 g; u listu na nálev nebo odvar je 1,5 g.

Průtržník lysý 

Sbírá se kvetoucí nať, a to i z příbuzného rodu (průtržník chlupatý). Obsahuje hlavně saponiny, flavonoidy a kumariny.Vyznačuje se dezinfekčním, diuretickým a spasmolytickým působením na močové cesty. Napomáhá také látkové výměně.Jednotlivá dávka na odvar je I ,5 g.

Prvosenka jarní

Sbírá se oddenek i s kořeny a květ .Hlavní obsahové látky tvoří saponiny a silice. Drogy, zejména oddenek, mají výrazný expektorační účinek; jednotlivá dávka na odvar je 0,2 g. V expektoračních čajích se obvykle uplatňuje květ a z kořenu se izolují čisté saponiny, které se průmyslově zpracovávají do pastilek, kapek apod.

Přeslička rolní

Sbírají se neplodné zelené letní stvoly, které obsahují hlavně kyselinu křemičitou, saponin a flavonoidy. Droga působí diureticky. Běžná denní dávka drogy je 4 čajové lžičky na nálev, obvykle se přidává do močopudných a urologických čajů, popř. do pomocných čajů při tuberkulóze.

Pukléřka islandská

Sbírá se celá stélka .Obsahuje zejména sliz, hořčiny, pektin a lišejníkové kyseliny. Uplatňuje se hlavně v prsních čajích, ale i při nechutenství, katarech a jako posilující prostředek. Jednotlivá dávka je 1 ,5 g na odvar, pro vyluhování zejména hořčin se dělá nálev. V lidovém léčitelství se užívá při plicní tuberkulóze. Lišejníkové kyseliny mají významné antibakteriální účinky.

Puškvorec obecný

Předmětem sběru je oddenek, který se někdy vykupuje oloupaný. Obsahuje hlavně silici a hořčiny.Uplatňuje se zejména jako amarum - aromatikum při žaludečních potížích, nechutenství, nedostatečné tvorbě žaludečních šťáv apod. Běžná dávka je 2 čajové lžičky na sklenici vody. Droga se 1/2 hodiny maceruje a potom krátce povaří. Častěji se užívá jako složka žaludečních čajů než samostatně. Přidává se také do koupelí.

Pýr plazivý

Z rostliny se sbírají pouze oddenky .Hlavní obsahové látky tvoří cukry, sliz, silice s antibioticky působící složkou a glukosid vanilorosid. Obsah saponinů je problematický. Droga má metabolický účinek na organismus. Dávkuje se jedna polévková lžíce na nálev. Je oblíbená zejména v čajových směsích.

Rojovník bahenní

Někdy se sbírá kvetoucí nať .Obsahuje hlavně silici, třísloviny a hořčiny. Působí slabě expektoračně, zevně proti zánětům - antiflogisticky. Kdysi se hojně uplatňoval při revmatismu (denní dávka: plná čajová lžička na nálev nebo macerát).

Rosnatka okrouhlolistá

Předmětem sběru jsou kvetoucí stvoly s přízemními listy .Obsahují zejména enzymy, naftochinony, flavonoidy a třísloviny. Droga má významný expektorační (proti černému kašli) a spasmolytický účinek, působí též proti vysokému krevnímu tlaku.

+ Rulík zlomocný

Sbírají se listy a kořen .Celá rostlina obsahuje prudce jedovaté alkaloidy (nejznámější je atropin, hyoscyamin a skopolamin), které působí silně zejména na ústřední nervový systém. V průměrných dávkách mají však významné léčivé účinky, a proto tvoří složku mnoha průmyslově vyráběných přípravků, které může předepsat pouze lékař.

Růže šípková

Sbírají se plody - šípky, pouze někdy se vyžadují i jejich semena .Hlavně obsahovou látku tvoří vitamin C, cukry, ovocné kyseliny , pektin, popř. - třísloviny - Šípky se uplatňují všude tam, kde je nutno zajistit přísun vitaminu C . Jeho obsah však varem delším než 10 minut, podobně jako při odstavení hotového nápoje, silně klesá. Běžná dávka je asi 15 g na 1/2 litru vody.

Řebříček obecný

Sbírá se kvetoucí nať nebo květy . Obsahuje účinné hořčiny a silici (podobá se silici heřmánku). Drogy se uplatňují zejména jako amaro-tonikum při žaludečních a střevních onemocněních (běžná dávka je 2 čajové lžičky na šálek), proti plynatosti (karminativum), na zvýšení tvorby žluči (cholagogum), v lidovém léčitelství i proti krvácení a jako metabolikum.

Řepík lékařský

Sbírá se kvetoucí nať .Obsahuje hlavně třísloviny, hořčiny a silici. Zvyšuje tvorbu žluči a působí svíravě - adstringentně. Užívá se při střevních a žaludečních obtížích a při chorobách žlučníku. Běžná dávka je jedna čajová lžička na šálek nálevu. Droga obvykle tvoří složku žlučníkových a žaludečních čajů. V lidovém léčitelství se používá i zevně při zánětech.

Sléz lesní

Sbírají se mladé listy a květ .Obsahují sliz a třísloviny.Uplatňují se při katarech horních cest dýchacích, při zánětech a na změkčení opuchlin. Jednotlivá dávka na nálev nebo odvar je 1,5 g. Zevně se používá na obklady, na omývání vředů, do kloktadel apod.

Slivoň trnka

Farmacie používá nejčastěji květy, zřídka plody. Květy obsahují především flavonové glykosidy a kyanogenní glykosid, plody třísloviny, cukry, barviva a vitamin C, popř. i kyseliny. Zápar z květů (2 čajové lžičky na sklenici vody - 1 - 2 krát denně) působí mírně laxativně, uplatňuje se i při chorobách z prochladnutí; sirup připravený z plodů se někdy používá jako korigens.

Smetanka lékařská

Nejčastěji se sbírá kořen nebo nať, popř. nekvetoucí rostlina i s kořenem. Významné obsahové látky tvoří hořčiny a v kořeni rezervní inulin. Drogy slouží ke zvýšení sekrece žaludečních šťáv (amarum) a žlučníku (cholagogum). Běžná dávka kořene s natí je 2 čajové lžičky jednorázově. Kořen slouží i k izolaci inulinu a při výrobě kávovin.

Smil písečný

Sbírají se květní úbory .Obsahují zejména hořčiny, silici, flavonoidy a další, ne zcela ještě prozkoumané látky. Droga působí žlučopudně, diureticky a napomáhá celkovému metabolismu. Běžná dávka je 2 čajové lžičky na šálek.

Sporýš lékařský

Sbírá se kvetoucí nať .Obsahuje zejména glykosidy ,silici, třísloviny. hořčiny a blíže neznámé látky. Droga se v lidovém léčitelství často používá ke zvýšení tvorby mateřského mléka, při nepravidelné menstruaci, při chorobách močových cest, poruchách trávení, nervové vyčerpanosti aj. Droga vzhledem k obsahu ,specifických glykosidů není interně celkem neškodná.

Světlík lékařský

Sbírá se kvetoucí nať , obsahující třísloviny, hořčiny, silici, glykosid aukubin, a jak vyplývá už z názvu rostliny, uplatňuje se (zejména v lidovém léčitelství) při očních onemocněních, na obklady při ječném zrnu, kde se obyčejně kombinuje s heřmánkem, při zrakové únavě apod.Podporuje prý však i tvorbu kyseliny žaludeční, prospívá játrům apod. Běžná denní dávka je 3 čajové lžičky na nálev.

Svlačec rolní

Z rostliny se sbírá kořen nebo kvetoucí nať. Podstatné obsahové látky jsou glykosidicky vázané živice, alkaloidy; další látky nejsou zatím vcelku prozkoumané. Drogy mají laxativní a údajně i metabolické, žlučopudné a močopudné účinky;snižují rovněž horečku.

Šalvěj lékařská

Sbírají se listy v době květu rostliny. resp. nať .Obsahuje silici, třísloviny, hořčiny (s antibioticky účinným laktonem), triterpeny a blíže neznámé látky. Uplatňuje se při nadměrném pocení, na snížení sekrece mléka, jako spazmolytikum a zevně jako adstringens a dezinficiens. Jednotlivá dávka na nálev je 1,5 g, na vyplachování úst 2,5 g. Tvoří častou složku čajů.

Truskavec ptačí

Sbírá se kvetoucí .Obsahuje hlavně křemičitany, sliz a saponiny. Má slabý expektorační, dezinfekční, močopudný a adstringentní účinek. Denní dávka je 2 - 3 čajové lžičky na nálev. Je domněnka, že vyplavuje písek a drobné kaménky z močových cest. V poslední době se přidává i do pomocných čajů při cukrovce.

Třezalka tečkovaná

Sbírají se kvetoucí vrcholy nebo pouze květy .Obsahují hlavně třísloviny, barviva a silici. Droga působí adstringentně, proti zánětům (vnitřně i zevně), útlumově, žlučopudně a močopudně. Jednorázová dávka na odvar nebo nálev je I ,5 g.V lidovém léčitelství je oblíbená zejména při chorobách žlučníku a jater.

Tužebník jilmový

Sbírají se květy .Obsahují zejména glykosid gualterin a silici. Droga je zdrojem rostlinného salicylátu (podobně jako kůra vrb) a uplatňuje se proto jako pomocný lék při revmatických onemocněních a v terapii chřipky. Běžná denní dávka je I - 2 lžičky na macerát. Květ se obvykle dává do čajů na pocení .

Vachta trojlistá

V době květu rostliny se sbírají listy s krátkým řapíkem. Obsahují hlavně hořčiny a třísloviny. Působí jako amarum- stomachikum. Jednotlivá dávka na odvar nebo nálev je 0,5 g. Tvoří častou složku hořkých čajů. Dávky se nedoporučuje zvyšovat; droga se nepodává těhotným ženám.

Violka trojbarevná

Sbírá se kvetoucí nať. Obsahuje hlavně saponiny a flavonoidy. Uplatňuje se především jako metabolikum při vyrážkách, akné, ekzémech apod., jako pomocný lék (adjuvans) v dávce 2 čajové lžičky na nálev denně. Lidové indikace jsou značně širší (jako všeobecně pro saponinovou drogu). Droga se neužívá ve vyšších dávkách a chronicky !

Violka vonná

Vykopávají se oddenky, které obsahují především saponiny, glykosidy a silice. Droga účinkuje mírně expektoračně, močopudně a metabolicky.Používá se hlavně při chorobách dýchacích cest a při revmatismu. Obvykle se připravuje odvar (2 g na 170 ml vody), který se sladí sirupem a pije po lžících.

+ Vlaštovičník větší

Sbírá se kvetoucí nať a někdy kořen. Obě části obsahují toxické alkaloidy podobné opiovým; působí významně antibakteriálně. Droga tvoří složku žlučníkových čajů, v poslední době se používá při kožní tuberkulóze. Přisuzují se jí i určité protirakovinové účinky. Obvykle se zpracovává čerstvá. Pouze na lékařský předpis.

+ Vratič obecný

Sbírají se úbory bez stopek a někdy nať . Hlavní obsahovou látku tvoří silice s jedovatým tujonem a hořčiny. Varujeme před lidovými recepturami s vratičem (zejména proti střevním parazitům a jako stomachikum, popř. při menstruačních poruchách). Drogu a její přípravky může předepsat pouze lékař!

Vrba bílá

Sbírá se kůra. Obsahuje především třísloviny, fenolové glykosidy, flavonoidy a působí antipyreticky (snižuje horečku), antirevmaticky a slabě analgeticky. Její běžná denní dávka je jedna čajová lžička na macerát.

Yzop lékařský

Sbírají se kvetoucí olistěné vrcholky, které obsahují zejména silici, třísloviny a flavonoidy. Droga příznivě působí při nepříjemném nočním pocení, při zánětech močových cest, průdušek, při astmatu, jako posilující nápoj pro starší lidí; v domácnosti se uplatňuje i jako koření. Její běžná dávka je 2 čajové lžičky na nálev. Silice ve vyšších dávkách vyvolává křeče.

Zběhovec plazivý

Na začátku kvetení se sbírá nať, významná svým obsahem tříslovin a silice, jinak není prozkoumána. Droga tvoří někdy složku přípravků užívaných při chorobách žlučníku. jater a žaludku. Sama se uplatňuje málo. někdy v lidovém léčitelství při plicních onemocněních, u jaterních onemocnění nebo jako metabolikum .

Zemědým lékařský

Sbírá se kvetoucí nať obsahující zejména toxické alkaloidy a hořčiny; ostatní látky nejsou zatím prozkoumány. Droga má slabý projímavý, močopudný a stomachický účinek, o kterém se v lidovém léčitelství říká, že »pročišťuje krev« . V přiměřených dávkách nemá žádné nepříjemné vedlejší účinky, ale vyšší dávky ovlivňují nepříznivě dýchání, a proto se může užívat pouze na doporučení lékaře.

Zeměžluč menší

Sbírá se kvetoucí nať .Hlavní obsahové látky jsou hořčiny a malé množství silice. Droga působí jako stomachikum (podobně jako kořen hořce, ale o něco slaběji) a zvyšuje vylučování žluči. Jednorázová dávka je 1 g na nálev nebo odvar. Uplatňuje se zejména v žaludečních a žlučníkových čajích.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky